Vlastníci procesů

Jak vybrat vlastníky procesů? Nejdůležitější je mít správně definované end-to-end procesy. Jak se namalují "procesy" podle organizačních útvarů, nemá cenu dál pokračovat.


Jakmile jsou jasná rozhraní, je třeba určit, kterými organizačními jednotkami proces prochází. Je dobré vybrat jako vlastníka "nejsilnějšího" manažera ze zúčastněných. Opravdu nejlepší řešení je maximálně přizpůsobit organizační strukturu procesům a za vlastníka vybrat klíčového manažera – toho, kdo má největší zájem na výsledku (produktu) celého procesu.


Jaké mají být pravomoci vlastníků procesů versus ostatních liniových manažerů, kteří také řídí kus jejich procesu? Vlastníci procesů definují, jak mají procesy probíhat. Linioví manažeři pouze zajišťují jednotlivé průběhy procesů.


Dost se pletou role "vlastník procesu" a "analytik procesu", což nesmí být totéž. Vlastník musí být z vyšší úrovně managementu, specialista je na výkonné úrovni nebo v BPM útvaru.


Je nutné i rozdělení odpovědnosti za procesy na úrovni TOP managementu (představenstva). To je vhodné provést např. jen podle typu procesů (hlavní, podpůrné, řídící), zejména proto, aby se nepotrhal hlavní proces. Na strategii (a zadání cílů pro procesy) však stejně tito garanti či gestoři musí pracovat týmově, aby byla vyvážená.


Kdo má rozhodovat o změně procesu? 3 lidé. První člen představenstva s odpovědností za danou oblast při nové strategii nebo cílech z úrovně korporace. Druhý vlastník procesu = klíčový manažer procesu, pokud život sám volá po změně nebo jsou problémy s výkonností. A třetí z úrovně kompetenčního centra, zejména při celkových změnách, které se dotýkají i toho procesu (třeba když se nasazuje nějaký systém), ale i na základě vlastních analýz.

0 Comments:

ISSN 1802-5676  | Copyright © 2003-2007 BPS Business Process Services