BPM a SOA - úvod do tématu

BPM a SOA jsou jako čokoláda a arašídové máslo. Jednotlivě dobré, dohromady báječné. (Michael Stamback) Není tedy pravda, že se bez sebe vzájemně neobejdou, ale že společně mohou vytvořit zcela novou kvalitu řešení. Proč? V čem? Za jakých podmínek? Na tyto otázky hledáme odpovědi v tématu měsíce.

Základní pojmy v oblasti SOA

SOA - servisně orientovaná architektura. Pojem SOA může znamenat paradigma, koncept, architekturu, metodologii či technické řešení softwarové struktury a aplikací. Nebo všechno současně - vždy záleží na kontextu, ve kterém je použit.

Klíčovým pojmem je služba (servis) - ta reprezentuje vysokoúrovňové rozhraní do aplikační logiky. Toto rozhraní se chová jako koncový bod, který reaguje na asynchronní události (zprávy). Softwarový fragment, který poskytuje službu, nazýváme komponentou. Může jít jak o webovou službu (WS), tak o službu vytvořenou pomocí podnikové sběrnice služeb (ESB) prakticky z libovolné zdrojové aplikace jejím zapouzdřením do kontejneru. Služby jsou katalogizovány v centralizované repository, využívané i pro vynucování potřebných politik - pravidel z hlediska bezpečnosti, dostupnosti, správy životního cyklu služeb atd.



SOA má také svůj referenční model, který tuto architekturu popisuje podrobněji.


Jaké vazby jsou mezi BPM a SOA?
Na obrázku vidíme standardy, které oblasti BPM a SOA propojují v celém životním cyklu změn podnikání:



Přínosy SOA
Jaké poskytuje SOA zásadní přínosy pro BPM? Především se celá oblast IS zdrojů stává pro BPM čitelnou. Modularizované funkcionality IS je možné namapovat na konkrétní činnosti, které jsou jimi podporovány. Jsou předem známy potenciály, ale i omezení stávajících služeb a je jednodušší zadat jejich vývoj. Celý cyklus změny probíhá v jednotném prostředí a je tak podstatně více pod kontrolou z hlediska splnění cílů.

SOA je výsledkem praktické evoluce a nahrazuje někdy až příliš dokonalé a složité standardy (RPC, COM/DCOM, CORBA, RMI, EJB...) usilující o integraci. Pro podnikové využití se navíc otvírá stále rostoucí množství externích služeb, které je možné kombinovat a vytvářet tak velmi rychle míchanice (mashup) s potřebnou funkcionalitou.

Téma připravuje a moderuje: František Buršík

0 Comments:

ISSN 1802-5676  | Copyright © 2003-2007 BPS Business Process Services